Get Adobe Flash player

Komunikacja funkcjonalna PECS

Powiedz mi, a zapomnę

Pokaż mi, a zapamiętam

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem na zawsze

Confucjus

Porozumiewanie się jest naszym najważniejszym, pierwszorzędnym celem. Drugorzędnym jest nauka mówienia. Oznacza to, że musimy zdać sobie sprawę z tego, że porozumiewanie się jest ważniejsze niż mówienie.

Najczęściej rodzic posiada dekoder swojego dziecka i wie co dziecko mówi. Czy to jest jasne i zrozumiałe dla innych? Spontaniczne wyrażanie swoim próśb - to jest właściwa komunikacja funkcjonalna.

System obrazkowy PECS - rozwój rozpoczął się w 1985 roku. Bazuje na zasadach analizy zachowania, uczy komunikacji funkcjonalnej, która jest natychmiastowo użyteczna. Mogą z niej korzystać osoby w różnym wieku i różnymi zaburzeniami.

System ten zajmuje się również rozwijaniem mowy. Badania wykazały, iż 60% dzieci/osób posługujących się PECS-ami zaczyna mówić. Wprowadzany PECS może być używany w szkole, na podwórku, basenie, w kinie, teatrze, sklepie - wszędzie! Uczy najpierw tego jak się komunikować oraz czym są podstawowe zasady komunikacji, później zaś uczy, jak przekazywać bardziej konkretne informacje.

Dzieci/osoby używające PECS początkowo uczą się, jak komunikować się za pomocą pojedyńczego obrazka, lecz w późniejszych fazach uczą się, jak łączyć je, aby poznać struktury gramatyczne i funkcje komunikacyjne.

 

System PECS składa się z sześciu faz:

I WYMIANA FIZYCZNA - uczy jak się komunikować

II ODLEGŁOŚĆ I WYTRWAŁOŚĆ - kontynuacja tego jak się komunikować, ale już na odległość

III RÓŻNICOWANIE - wybranie prawidłowego obrazka spośród wielu obrazków w książce

IV STRUKTURA ZDANIA - konstruowanie zdania

V ODPOWIADANIE NA PYTANIA - spontaniczne wyrażanie próśb

VI KOMENTOWANIE - spontaniczne komentowanie

 

Forma komunikacji funkcjonalnej systemu PECS pozwala wyrazić siebie, swoje potrzeby, pragnienia w sposób akceptowany społecznie. Poprzez komunikat  funkcjonalny osoby te nie ranią siebie i innych w swoim otoczeniu, ale nabywają umiejętności społecznych, budują wspólne relacje i nawiązują więzi.